TECNO POVA 8 Pro 5G Tonino Lamborghini Limited Edition modeli Türkiye’de 45.999 TL‘den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Bizde bu güçlü telefonu, iki farklı segment rakibi ile kıyaslamak istedik.
Üç farklı segmentten üç güçlü model. TECNO’nun Tonino Lamborghini iş birliğiyle sunduğu tasarım odaklı POVA 8 Pro, POCO‘nun performans canavarı F7 Pro ve Samsung’un yapay zeka destekli Galaxy S26 FE‘sini karşılaştırdık. İşte teknik özellikler, fiyatlar ve hangi cihazın kime uygun olduğuna dair detaylı analiz hazırladık.
TECNO POVA 8 Pro 5G Tonino Lamborghini Limited Edition
TECNO, İtalyan lüks yaşam tarzı markası Tonino Lamborghini ile geliştirdiği sınırlı üretim modelini Türkiye’de satışa sundu. Siyah-kırmızı renk paleti, Pulse Line tasarımı ve Signature Shield altıgen desenleriyle öne çıkan cihaz, tasarımın altında güçlü bir teknik altyapı barındırıyor.
Modele özel kullanıcı arayüzünde onlarca ikon siyah-kırmızı renk paleti ve cam benzeri efektlerle yeniden yorumlanıyor. Açılış animasyonunda Pulse Line ve kırmızı enerji efektleri kullanılırken, Tonino Lamborghini marka mirasının bir parçası olan özel “L” imzası, Alive Matrix Display (LED Bildirim Ekranı) üzerinde farklı senaryo ve kişiselleştirme seçenekleriyle yer alıyor. Modele özel zil sesi ise tasarım deneyimini yazılım tarafına taşıyor.

Öne çıkan özellikleri:
- İşlemci: MediaTek Dimensity 7400 Ultimate 5G + TECNO P1 Grafik Çipi (çift çip mimarisi)
- Ekran: 6,78 inç 1.5K 144Hz HyperLux AMOLED, 4.500 nit tepe parlaklık
- Kamera: Sony LYTIA 700C 50MP OIS ana kamera + 8MP ultra geniş açı + 13MP ön kamera
- Batarya: 6.500mAh, 7,39 mm incelik, 45W hızlı şarj
- Dayanıklılık: IP69/69K/68/66, Corning Gorilla Glass 7i, SGS 5 Yıldızlı Düşme Direnci
- Soğutma: 5K IceShield Vapor Chamber (5.000 mm² buhar odası, 22.000 mm² toplam ısı dağıtım alanı)
- Yazılım: HiOS 16, 2 büyük Android güncellemesi + 3 yıl güvenlik güncellemesi
- AI Özellikleri: AI YouTube Özeti, AI Gürültü Engelleme
- Ekstra: One-Tap Button (favori uygulamalara hızlı erişim), Alive Matrix LED bildirim ekranı
POCO F7 Pro
POCO’nun amiral gemisi katili olarak konumlandırılan F7 Pro, Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisiyle üst düzey performans sunuyor. 6.000mAh bataryası ve 90W HyperCharge desteğiyle dikkat çekiyor.
Öne çıkan özellikler:
- İşlemci: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm), Adreno GPU
- Ekran: 6,67 inç WQHD+ (3200×1440) Flow AMOLED, 120Hz, 3.200 nit tepe parlaklık, 526 ppi
- Kamera: 50MP OIS ana kamera (Light Fusion 800) + 8MP ultra geniş açı + 20MP ön kamera
- Batarya: 6.000mAh, 90W HyperCharge (37 dakikada tam şarj)
- Dayanıklılık: Corning Gorilla Glass 7i
- Yazılım: HyperOS 2 (Android 15), 3 büyük Android güncellemesi + 4 yıl güvenlik güncellemesi
- Ekstra: Ultrasonik ekran altı parmak izi okuyucu, AI Face Unlock, NFC, Dolby Vision, HDR10+
- Boyut: 160,26 x 74,95 x 8,12 mm, 206 gram
Samsung Galaxy S26 FE
Samsung’un “Fan Edition” serisinin yeni üyesi, amiral gemisi deneyimini daha erişilebilir bir fiyatla sunuyor. Exynos 2500 işlemcisi ve gelişmiş Galaxy AI özellikleriyle öne çıkıyor.
Öne çıkan özellikler:
- İşlemci: Samsung Exynos 2500 (3 nm), Xclipse 960 GPU
- Ekran: 6,7 inç FHD+ (2340×1080) Dynamic AMOLED 2X, 120Hz adaptif, 1.900 nit tepe parlaklık
- Kamera: 50MP OIS ana kamera + 12MP ultra geniş açı + 8MP telefoto (3x optik zoom) + 12MP ön kamera
- Batarya: 4.900mAh, 45W kablolu + 15W kablosuz şarj, Wireless PowerShare
- Dayanıklılık: IP68, Corning Gorilla Glass Victus+ (ön ve arka), güçlendirilmiş alüminyum çerçeve
- Yazılım: Android 17, One UI 9, 7 yıl Android güncellemesi
- AI Özellikleri: Galaxy AI, Now Brief, Now Nudge, My FanCam, Photo Assist, Nightography
- Boyut: 161,6 x 76,9 x 7,4 mm, 193 gram
TECNO POVA 8 Pro 5G vs POCO F7 Pro vs Samsung S26 FE Teknik Karşılaştırması
| Özellik | TECNO POVA 8 Pro 5G Tonino Lamborghini | POCO F7 Pro | Samsung Galaxy S26 FE |
|---|---|---|---|
| İşlemci | Dimensity 7400 Ultimate 5G + P1 Grafik Çipi | Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) | Exynos 2500 (3 nm) |
| Ekran | 6,78″ 1.5K 144Hz AMOLED, 4.500 nit | 6,67″ WQHD+ 120Hz AMOLED, 3.200 nit | 6,7″ FHD+ 120Hz AMOLED, 1.900 nit |
| RAM | 16 GB (8+8) | 12 GB LPDDR5X | 8 GB LPDDR5X |
| Depolama | 256 GB | 256 GB / 512 GB (UFS 4.1) | 128 GB / 256 GB / 512 GB (UFS 4.0) |
| Ana Kamera | 50MP Sony LYTIA 700C OIS | 50MP OIS (Light Fusion 800) | 50MP OIS |
| Ultra Geniş | 8MP | 8MP | 12MP |
| Telefoto | Yok | Yok | 8MP (3x optik zoom) |
| Ön Kamera | 13MP | 20MP | 12MP |
| Batarya | 6.500mAh | 6.000mAh | 4.900mAh |
| Şarj | 45W kablolu | 90W kablolu | 45W kablolu / 15W kablosuz |
| Dayanıklılık | IP69/69K/68/66, Gorilla Glass 7i | Gorilla Glass 7i | IP68, Gorilla Glass Victus+ |
| Ağırlık | 189 gram | 206 gram | 193 gram |
| Yazılım | HiOS 16 (Android 16), 2+3 yıl güncelleme | HyperOS 2 (Android 15), 3+4 yıl güncelleme | One UI 9 (Android 17), 7 yıl güncelleme |
| Fiyat | 45.999 TL | 48.499 TL | 54.999 TL |
TECNO POVA 8 Pro 5G vs POCO F7 Pro vs Samsung S26 FE Performans Karşılaştırması
TECNO POVA 8 Pro 5G: Çift Çip Mimarisi
TECNO POVA 8 Pro 5G‘nin merkezinde MediaTek Dimensity 7400 Ultimate 5G işlemcisi ile TECNO tarafından geliştirilen P1 Grafik Çipi’nden oluşan çift çip mimarisi bulunuyor. Sekiz çekirdekli Dimensity 7400 Ultimate 5G platformu, akıllı görev yönetimi sayesinde yüksek performans gerektiren oyunlardan çoklu görevlere kadar farklı kullanım senaryolarına uyum sağlıyor.
TECNO tarafından geliştirilen P1 Grafik Çipi, grafik işleme yükünün bir bölümünü üstlenerek desteklenen Mobile Legends: Bang Bang, PUBG, Call of Duty ve Honor of Kings gibi oyunlarda 144 FPS’ye kadar; Genshin Impact, Honkai: Star Rail ve Wuthering Waves gibi daha yüksek grafik gücü gerektiren desteklenen oyunlarda ise 90 FPS’ye kadar performans sunabiliyor. 30’dan fazla desteklenen oyunda 1.5K çözünürlük ve uyumlu içeriklerde HDR görüntü desteği de bulunuyor.
Yoğun kullanımda sıcaklığı kontrol altında tutmaya yardımcı olan 5K IceShield VC Soğutma Sistemi, 5.000 mm² buhar odası ve işlemciyle doğrudan temas eden bakır katmanın da dahil olduğu dokuz katmanlı termal mimariye sahip. Sistemin toplam ısı dağıtım alanı ise 22.000 mm²’nin üzerine çıkıyor.

POCO F7 Pro: Snapdragon 8 Gen 3 Gücü
POCO F7 Pro, Qualcomm’un amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 3 platformundan güç alıyor. 4nm üretim süreciyle gelen sekiz çekirdekli işlemci, 3.3 GHz’e kadar çıkan Prime çekirdeği ile üst düzey performans sunuyor. Adreno GPU ve Qualcomm AI motoru, oyun ve yapay zeka iş yüklerinde güçlü bir deneyim sağlıyor.
12 GB LPDDR5X RAM ve UFS 4.1 depolama birimiyle donatılan cihaz, 6.000mAh bataryası ve 90W HyperCharge desteğiyle 37 dakikada tam şarj olabiliyor.
Samsung Galaxy S26 FE: Exynos 2500 ve Galaxy AI
Galaxy S26 FE, Samsung’un 3nm süreçte ürettiği Exynos 2500 işlemcisini kullanıyor. Xclipse 960 GPU ile donatılan cihaz, 8 GB LPDDR5X RAM ve UFS 4.0 depolama birimiyle geliyor. One UI 9 ve Android 17 işletim sistemiyle kutudan çıkan cihaz, Galaxy AI özellikleriyle günlük kullanımı kolaylaştırıyor.
Now Brief, Now Nudge, My FanCam, Photo Assist ve Nightography gibi yapay zeka destekli özellikler, kullanıcı deneyimini kişiselleştiriyor ve üretkenliği artırıyor. Samsung’un 7 yıllık yazılım güncelleme taahhüdü, cihazın uzun ömürlü kullanımını destekliyor.
Kamera Karşılaştırması
TECNO POVA 8 Pro 5G’nin kamera sisteminin merkezinde, Sony ile birlikte geliştirilen LYTIA 700C OIS ana kamera bulunuyor. 1/1,56 inç sensöre sahip kamera, 2×2 OCL (On-Chip Lens) teknolojisi sayesinde özellikle zorlu ışık koşullarında daha hızlı ve hassas otomatik netleme sunuyor. Sensörün geniş ışığa duyarlı alanı gece çekimlerinde ve düşük ışıklı ortamlarda daha fazla ışığın yakalanmasına yardımcı olurken, entegre OIS teknolojisi elde çekim sırasında oluşabilecek titreşimlerin etkisini azaltarak daha net fotoğraflar ve daha stabil videolar elde edilmesini sağlıyor.
POCO F7 Pro’nun 50MP ana kamerası, Light Fusion 800 sensör ve OIS desteğiyle geliyor. 8K 24fps video kaydı yapabilen cihaz, 4K 60fps ve 1080p 60fps video çekim seçenekleri sunuyor. 20MP ön kamerasıyla selfie ve görüntülü görüşmelerde yüksek çözünürlük sağlıyor.
Samsung Galaxy S26 FE ise 50MP OIS ana kamera, 12MP ultra geniş açı ve 8MP telefoto (3x optik zoom) kamerasıyla üçlü bir kurulum sunuyor. 12MP ön kamerası ve Galaxy AI destekli kamera özellikleriyle öne çıkıyor. 4K 60fps video kaydı yapabiliyor.
Ekran Karşılaştırması
TECNO POVA 8 Pro 5G, 6,78 inç 1.5K 144Hz HyperLux AMOLED ekranıyla yüksek çözünürlüğü akıcı görüntü deneyimiyle bir araya getiriyor. Adaptif yenileme hızı, görüntülenen içeriğe göre ekranın yenileme hızını ayarlayarak performans ve enerji tüketimi arasında denge kurulmasına yardımcı oluyor. DCI-P3 geniş renk gamı daha geniş ve canlı bir renk aralığı sunarken ekranın tepe parlaklığı 4.500 nit seviyesine ulaşabiliyor. 240Hz dokunmatik örnekleme hızı ve 2.800Hz anlık dokunmatik örnekleme hızı ise özellikle oyunlarda hızlı ve hassas dokunmatik kontrol sağlıyor.
POCO F7 Pro, 6,67 inç WQHD+ (3200×1440) Flow AMOLED ekranıyla 526 ppi piksel yoğunluğu sunuyor. 120Hz yenileme hızı, 3.200 nit tepe parlaklık, 480Hz dokunmatik örnekleme hızı ve 2.560Hz anlık dokunmatik örnekleme hızıyla oyunlarda üstün bir deneyim sağlıyor. Dolby Vision ve HDR10+ desteğiyle içerik izleme deneyimini zenginleştiriyor.
Samsung Galaxy S26 FE ise 6,7 inç FHD+ (2340×1080) Dynamic AMOLED 2X ekranıyla 120Hz adaptif yenileme hızı sunuyor. 1.900 nit tepe parlaklık, HDR10+ desteği ve Gorilla Glass Victus+ korumasıyla geliyor.
Batarya ve Şarj
TECNO POVA 8 Pro 5G, yalnızca 7,39 mm inceliğindeki gövdesinde 6.500mAh batarya barındırıyor. TECNO tarafından gerçekleştirilen testlere göre batarya, -20°C ile 60°C arasındaki sıcaklıklarda normal şekilde çalışabiliyor ve 2.000 tam şarj döngüsünün ardından yüzde 80’in üzerinde batarya sağlığını koruyabiliyor. Bu değer, kullanım koşullarına bağlı olarak altı yıla kadar uzun süreli batarya performansını destekliyor. Cihaz, 45W hızlı şarj desteği sunuyor.
POCO F7 Pro, 6.000mAh bataryası ve 90W HyperCharge desteğiyle 37 dakikada tam şarj olabiliyor. Bu, üç cihaz arasında en hızlı şarj deneyimini sunuyor.
Samsung Galaxy S26 FE ise 4.900mAh bataryasıyla üç cihaz arasında en düşük kapasiteye sahip. 45W kablolu ve 15W kablosuz şarj desteği sunan cihaz, Wireless PowerShare özelliğiyle diğer cihazları da şarj edebiliyor.
Dayanıklılık ve Tasarım
TECNO POVA 8 Pro 5G, IP69/69K/68/66 su ve toza dayanıklılık seviyeleri, Corning Gorilla Glass 7i ve SGS 5 Yıldızlı Düşme Direnci sertifikasıyla günlük kullanımda karşılaşılabilecek dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırıyor. Çift katmanlı arka panel ve dahili yansıtıcı yüzeyler, telefon hareket ettikçe ışık ve gölge arasında değişen dinamik bir görsel efekt yaratıyor.
POCO F7 Pro, Corning Gorilla Glass 7i koruması ve 8,12 mm inceliğindeki gövdesiyle geliyor. 206 gram ağırlığıyla üç cihaz arasında en ağır model.
Samsung Galaxy S26 FE, IP68 su ve toz direnci, Corning Gorilla Glass Victus+ (ön ve arka) ve güçlendirilmiş alüminyum çerçevesiyle dayanıklılık sunuyor. 7,4 mm inceliği ve 193 gram ağırlığıyla üç cihaz arasında en ince model.
Yazılım ve Güncelleme Desteği
TECNO POVA 8 Pro 5G, HiOS 16 işletim sistemiyle geliyor ve iki büyük Android işletim sistemi güncellemesi ile üç yıl boyunca güvenlik güncellemesi alacak. TECNO ayrıca kullanıcılara üç yıl boyunca ücretsiz 256 GB TECNO bulut depolama alanı sunuyor.
POCO F7 Pro, HyperOS 2 (Android 15) ile geliyor ve 3 büyük Android güncellemesi ile 4 yıl güvenlik güncellemesi alacak.
Samsung Galaxy S26 FE, Android 17 ve One UI 9 ile kutudan çıkıyor. Samsung’un 7 yıllık yazılım güncelleme taahhüdü, cihazı uzun süreli kullanım için en güvenli seçenek haline getiriyor.
TECNO POVA 8 Pro 5G vs POCO F7 Pro vs Samsung S26 FE Performans Fiyat Karşılaştırması
| Model | Fiyat |
|---|---|
| TECNO POVA 8 Pro 5G Tonino Lamborghini Limited Edition | 45.999 TL |
| POCO F7 Pro (12 GB + 256 GB) | 48.499 TL |
| Samsung Galaxy S26 FE (8 GB + 256 GB) | 54.999 TL |
Hangisi Size Uygun?
TECNO POVA 8 Pro 5G Tonino Lamborghini Limited Edition tasarım ve stil önceliği olanlar, koleksiyonluk bir cihaz arayanlar ve uzun pil ömrü isteyenler için ideal. Çift çip mimarisi ve 144Hz ekranıyla oyun performansı da güçlü. 6.500mAh bataryası ve IP69 dayanıklılığıyla öne çıkıyor.
POCO F7 Pro en yüksek performansı arayanlar, oyun tutkunları ve hızlı şarj (90W) isteyenler için en iyi seçenek. Snapdragon 8 Gen 3 işlemcisi, WQHD+ ekranı ve 90W HyperCharge desteğiyle üç cihaz arasında en güçlü performansı sunuyor.
Samsung Galaxy S26 FE uzun yazılım desteği (7 yıl), Galaxy AI özellikleri ve Samsung ekosistemiyle uyum arayanlar için ideal. Dengeli özellik seti, IP68 dayanıklılığı ve kablosuz şarj desteğiyle günlük kullanıcılar için güçlü bir seçenek.

